Elzászi ételek 2.

                          Tarte flambée 

Hozzávalók: a tésztához:250 gr liszt,fél dl olaj, egy csipet só,egy pohár langyos víz

Elkészítése: keverjük össze a hozzávalókat és jól dolgozzuk el és máris kész a tészta. Még gyorsabb, ha robotgéppel csináljuk.Nyújtsuk ki vékonyra,a tepsitől , formától függően négyszögletesre vagy kör alakúra.

A rávalók 4 főre:20 cl sűrű tejföl, 100 gr túró, 3 fej hagyma, finomra vágott szalonnakocka, rezselt szerecsendió, só, bors,egy evőkanál olaj

Elkészítés: egy tálban keverjük el a tejfölt a túróval,tegyük hozzá a kanál olajat, sót, borsot, szerecsendiót.A sónál vegyük figyelembe, hogy a szalonna is sós lehet. Lehet, hogy nem is kell sózni.a hagymát vágjuk nagyon finomra.

A legjobb kemencében sütve, de a sütőben is jó. Melegítsük elő a sütőt olyan hőfokra, mit egy pizzához. A keveréket kenjük el a kinyújtott tésztára, a szélén hagyjunk egy kis helyet.(kb 1 cm-t). Tegyük a tetejére a szalonnakockákat és egy marék hagymát.

Lehetőleg tapadásmentes sütőlemezre vagy sütőformába tegyük. Amikor a tészta és a szalonna kezd pirulni, akkor a tészta elkészült.Ez kb.8-10 perc

Melegen tálaljuk, jó fajta sörrel vagy  tramini borral.

 

  Néhány elzászi étel receptje:

                  A choucroute (sukrut)

Hozzávalók 5 személyre: 1.5 kg savanyú káposzta(általában 30 dkg-t számolnak 1 főre)

                                            1 hagyma,10-15 szem borókabogyó vagy koriander mag

                                             1 erőleves kocka,500gr füstölt, főtt sertéshús , esetleg füstölt lapocka(vagy füstölt íz kocka)

                                             300 gr füstölt szalonna,füstölt kolbászkák, krinolin(esetleg virsli)

                                            1 palack rizling,fél kg főtt krumpli(egészben)

Elkészítés: - Ha nagyon savanyú, mossuk át a káposztát és jól nyomkodjuk ki.A hagymát cikkekre vágjuk és egy nagy edényben egy kevés zsiradékon (lehet zsír, lehet olaj) dinszteljük meg.Tegyük rá a jól kinyomkodott káposzta felét, erre rakjuk alapockát vagy húst, a fütölt szalonnát,a füstölt kolbászokat.Borítsuk be a káposzta másik felével. Készítsük el a kockából az erőlevest és ezzel, valamint a rizlinggel (nagyjából fele-fele arányban)öntsük fel a káposztát. tegyük hozzá a borókát vagy koriandert és lassú tűzön főzzük kb. két órát.A főzés vége előtt tegyük bele a krinolint vagy virsliket és a már megfőtt krumplit. Ezt elég megtenni a tálalás előtt kb negyed órával is, hogy nehogy a krumplik és a virslik vagy krinolinok szétfőjjenek.

Tálaláskor tegyünk egy halom káposztát  a tányér közepére, erre rakjuk rá a kolbászokat, mellé szervírozzuk a krumplikat és a füstölt húsokat, Tehetünk az asztalra finom mustárt és persze finom rizlinget igyunk hozzá.

                                             

Aligot, specialitás les Vignes és környékéről

Ha az eddig leírt recepteket végig nézem, úgy látom, hogy nem a diétázók, fogyni vágyók ételeiről írtam. Az aligot sem éppen fogyókúrás fogás.Az aligot egy fokhagymás krumplipüré és egy friss tomme sajt keveréke, amivel jól meg kell dolgozni, hogy a megfelelő állagot elérjük. Egyes helyeken hívják még a "barátság szalagja"-nak is. Szalag, mert ha jó az állaga, akkor húzható, nyúlik, mint egy szalag és a készítése erősíti a barátságot. Nem tudom, lehet, hogy azért, mert jó sokáig kell keverni? Általában zöld salátával, vagy les Vignes-ben az étteremben, kolbásszal tálalják.

Hozzávalók 4 személyre: 1kg krumpli, 2 dl tejföl, 40 dkg friss tomme sajt,2 gerezd fokhagyma, só, bors.

Elkészítés: Fózzük meg sós vízben a burgonyát a fokhagymával együtt a püréhez, majd a szokásos módon törjük össze, vagy nyomjuk át krumplinyomón.Keverjük bele a tejfölt, majd tegyük a keveréket lábasba és lassú tűzön főzzük, miközben fakanállal folyamatosan keverjük.Amikor kellő hőfokú a keverék, gyorsan keverjük bele a kis darabokra vágott tomme sajtot és energikusan keverjük tovább, mindaddig , amíg a fakanállal szalag formájúra tudjuk nyújtani az aligot-t. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Fokhagymázhatjuk erőteljesebben is.ha úgy szeretjük.

 

Még egy kedvenc étel Annecy környékéről

A tartiflette sem diétás étel, de nagyon finom. A lányom és én is nagyon kedveljük. Ő még tartiflette sütő cserépedénykét is vett, amikor ott jártunk,de én úgy gondolom, hogy el lehet készíteni jénaiban, egyéb cserépedényben vagy akár tepsiben is. Ez egy téli étel és nagyon könnyű elkészíteni.

Hozzávalók 4 személyre:1 kg krumpli, 30 dkg füstölt szalonnakocka(  vagy bacon kockázva),1 nagy vagy két kisebb fej hagyma,reblechon sajt, 2,5 dl tejföl

Elkészítés: Főzzük meg a burgonyát héjában, úgy, mint a rakott krumplihoz.Közben az apróra vágott hagymát pároljuk üvegesre majd tegyük hozzá a szalonnakockákat is és pirítsuk meg. A megfőtt krumplikat hámozás után nem túl vékony  karikára vágjuk fel, pont úgy, mint a rakott krumplihoz. Közben melegítsük a sütőt 200 fokra. Ezután a tartiflette sütőtálban vagy jénaiban stb. tegyünk egy réteg burgonyát, rá egy réteg hagymás, pirított szalonnakockát és ismét krumpliréteget. A végén tejföllel zárjuk a sort. Erre kerülnek a reblochon sajtból vágott szeletek( 2 cm vastag). Helyette használhatunk más zsíros, karakteres ízű sajtot.Tegyük sütőbe az elkészített tartiflettet és 15-20 percig süssük, addig, amíg a sajt a tetején jól elolvad. Még finomabb, ha elkészítjük előző nap, hagyjuk az összerakott tartiflettet a tejfölben "ázni" és másnap, a fogyasztás előtt tesszük rá a sajot és sütjük készre. Egyszerű zöld salátával kiváló étel. Még finomabb lehet, ha sütés előtt,amikor már rátettük a sajtot, meglocsoljuk száraz, fehér borral.

Specialitások Annecy környékéről 3.

Savoie a fondü nélkül nem Savoie. Lássuk, hogyan készül az igazi fundu savoyard.

A hozzávaló sajtok közül nem tudom, hogy mindegyik kapható-e nálunk, de szerintem más sajtokkal is érdemes próbálkozni.Nagyon laktató étel, tehát kevesebb mennyiség is bőven elég. Vigyázat, nem éppen könnyű fogás, de nagyon finom. 

Hozzávalók:30 dkg reszelt Beaufort vagy Cantal sajt,30 dkg reszelt ementáli sajt,20 dkg reszelt Abbondance sajt, fél üveg száraz fehér bor( Franciaországban kapható direkt fondühöz való bor) egy gerezd megtisztított fokhagyma,egy csapott evőkanál keményítő,egy pohárka cseresznye pálinka,szerecsendió, bors, 20 dkg kenyér vagy baguette kockára, darabokra vágva.

Elkészítés:A fokhagymával dörzsöljük be alaposan a fondülábast. Tegyük bele a reszelt sajtokat és a bort, majd állandó kavarás mellett melegítsük az edényt és olvasszuk meg a sajtokat a borban.Amikor már homogén keverékünk van, csökkentsük a tűz hőfokát. Közben a keményítőt keverjük bele a cseresznye pálinkába és így öntsük a sajtos keverékbe.Adjuk hozzá a borsot és a reszelt szerecsendiót. Főzzük még kevergetve 3-4 percig , aztán már fogyaszthatjuk is. Tűzzük a kenyérdarabokat a fondüvillára és mártsuk bele a forró sajtos masszába. Jó étvágyat hozzá! Fiatal, könnyű, száraz fehér borral fogyasztják. (Abyme).

A grenoble-i dió

A grenoble-i dió eredett védett és persze számtalan recept tartalmazza ezt az egészséges gyümölcsöt.Azt mondják , hogy naponta meg kellene enni 5 diót, aminek többféle jó hatása van.Bizonyos szempontból a dió a gyümölcsök királynője: energiaforrás,gazdag omega 3-ban, tehát jó barátja a szívnek,E vitamin tartalma miatt öregesésgátló, foszfortartalmának köszönhetően a memóriánk őrzője,rost tartalma segíti az emésztést, rákellenes, jó a vegetáriánus táplálkozáshoz,napi 5-8 dió nem is hízlal, segíti a nátrium szegény táplálkozást. Szóval Grenoble-ban azt mondják, hogy napi öt dió és már tettünk valamit az egészségünkért.

Grenoble-ban reggelire vagy uzsonnára diót törnek,vacsora előtt vagy után diót törnek, vagy étvágygerjesztőnek vagy emésztést serkentőnek egy jó kis aperitivvel vagy borral,nem hiányozhat a salátából, de párosítják sajttal, desszerttel. 

Íme egy-két recept:Téli almás és grenoble-i diós sütemény( bát azt hiszem a mi diónk is ugyanolyan kiváló hozzá)

Hozzávalók:9 dkg cukor , 11 dkg liszt, 3 tojás,8 dkg vaj,fél zacsó élesztő,12,5 dkg dió, 2 alma,fél deci tej,fahéj,

Elkészítés:törjük meg a diót, majd a dióbélt törjük darabokra.Hámozzuk meg az almákat és vágjuk kockára.Minden száraz hozzávalót keverjünk össze,tegyük hozzá a tojásokat és a megolvasztott vajat. Adjuk hozzá a diódarabokat, az almakockákat és annyi tejet, hogy jól keverhető tésztát kapjunk.Kenjük ki a tepsit vagy süteményformát és öntsük bele a tésztát. Süssük pi

Gratin Dauphinois

Grenoble Dauphiné székhelye. Ezúttal innen van az a specialitás, amit Magyarországon francia rakott krumplinak hívnak.

Hozzávalók 6 személyre: 2kg krumpli                                 

                                            1 fej fokhagyma

                                             egy kevés vaj

                                             7,5 dl tej

                                              2,5 dl tejszín

                                               só, bors

Elkészítés:Melegítsük elő a sütőt 200-220 fokra. Hámozzuk meg a krumplit és vágjuk kb 3mm vastag karikára. Vajjal kenjünk ki egy tűzálló tálat vagy tepsit vagy cseréptálat és rakjunk le egy réteg karikára vágott krumplit.Sózzuk, borsozzuk és tegyünk rá apróra vágott fokhagymát és egy diónyi vajat.Folytassuk így a rétegek lerakását, mindaddig, amig a burgonya el nem fogy.Ezután öntsük rá a tejet, ami kb. a második rétegig lepje el a krumplit.Így tegyük a sütőbe úgy 50 percre.Ezután vegyük ki a sütőből és öntsük rá a tejszínt. Ezután tegyük vissza a sütőbe még kb 35 percre.Ellenőrizzük, hogy ne legyen már tej az edény alján és a teteje legyen szép piros.Ha kell, még lehet 10-15 perccel is tovább sütni. Szolgáljuk fel melegen valamilyen hús mellé, pl marhaszelet mellé. Másnap melegítve is finom, sőt azt mondják, hogy olyan, mint nálunk a töltött káposzta, ami melegítve még jobb, mint frissen.

Eszem-iszom

Burgundiában

A francia életmódtól elválaszthatatlan a francia konyha, a jó ételek és italok szeretete. Elsőként Burgundiában jártam, így most a burgundiai ételekről, italokról írok nektek.  Azt mondják, hogy a burgundiai embereknek mindig ott csillog a szemükben a  kajánság, mindig készek a mulatozásra és készek örömüket megosztani az egész világgal. Természetesen házasítják a jó borokat és az ételeket.Nem csoda, hiszen már úgy  300 körül a gallok szüretelték a szőlőt ezen a vidéken és összegyűjtötték a levét az általuk kitalált tartályban, a hordóban. 312-ben Konstantin császár bankettjein Autunban vált hivatalossá a Nuits-Saint-Georges-i szőlők és a vacsoraasztal "kapcsolata." Egy burgundiai mondás szerint egy asztalon nem lehet két győztes, azaz választani kell: egy kivételes ételhez egy "szerényebb" minőségű bort iszunk, vagy egy nagyon kiváló borhoz eszünk egy kevésbé nagyszerű fogást. Na de mint mindig, a franciáknál, ebben is van kivétel a szabály alól, mert ízlések és pofonok ott is különböznek és ahogy nálunk is, az, hogy mit eszünk, mit iszunk sokmindentől függ.A burgundiai  boron kívül híres a dijoni mustár, ( la moutard de Dijon) a Charolais marha húsa, a  fűszeres, mézes sütemény (le pain d'épice), a feketeribizli likőr ( creme de cassis)a Bresse-i tyúk, a csiga, és még sokféle alapanyag a jó ételekhez, italokhoz.

Kezdjünk egy aperitívvel, azaz egy étvágygerjesztő itallal:  - kir , vagy ha ünnepibben akarunk,  kir royale 

Ez egy koktélféle. Nagyon egyszerűen elkészithető: egy harmad rész feketeribizli likőr(creme de cassis) és két harmad rész száraz fehér bor jól lehűtve. Ez a kir. Burgundiában a fehér bor általában a Bourgogne Aligoté, de itthon megteszi bármelyik jó száraz fehér bor. A kir royale- hoz a bor helyett száraz fehér pezsgőt teszünk.A feketeribizli likőrért sem kell feltétlenül Franciaországba menni, lehet kapni a Lidl-ben vagy Auchan-ban is.

Következzen egy előétel :

Oeufs en Meurette:                                                    

Hozzávalók 4 személyre:fejenként 1-2 tojás , 1 fej hagyma, 4 mogyoróhagyma

egy diónyi vaj, 1-2 evőkanál liszt

                                                                                 100 g füstölt szalonnakocka,fél liter vörösbor( esetleg egy harmad víz, két harmad   

         1-2 gerezd fokhagyma, 1 kockacukor,

                                                                       1-2 evőkanál fehérbor ecet,egy kevés kakukkfű  petrezselyem, babérlevél

4 szelet pirítani való kenyér

Elkészítés:Egy serpenyőben a szalonnakockákat, a vékonyra szelt hagymákat és a fokhagymát a kevés vajon megpirítjuk, majd szórjuk meg liszttel. Jól keverjük össze és engedjük fel a borral.Tegyük bele a fűszereket és a kockacukrot.Sózzuk, borsozzuk. Forrásig hevítsük, aztán lassú tűzön kb 30 percig sűrűre főzzük. (Krémes állagú legyen. )Közben pirítsuk meg a kenyereket és tartsuk melegen.A tálalás előtt készítsünk a tojásokból posírozott tojásokat.(az ecettel felforralt vízbe óvatosan beleengedjük és éppen addig posírozzuk, míg a fehérje megszilárdul kicsit, kb 3 perc) Csöpögtessük le a tojásokat, majd helyezzük rá egy-egy pirított kenyérre,tegyük rá a meurette szószt és azonnal tálaljuk.Ihatjuk hozzá azt a bort, amiből a szósz is készült, de más vörös borral is jó.

Jöjjön egy főétel:Fondue Bourgignonne 

Ezt elég egyszerű  elkészíteni. Sosem felejtem el, hogy amikor tanítónő barátnőmnél vendégségben ezzel kínáltak bennünket, mennyire irígyeltem őt, hogy ezzel az étellel aztán nem kellett sok időt töltenie a konyhában.Bár a férjem szerint előbb elunja az ember, mintsem jól lakik, de egyszer-egyszer kibírható.Kell hozzá  egy fondü készlet sajna.

Hozzávalók 6 személyre:1,2 kg jóféle marhahús, amit kb 3-4 cm-s kockákra vágunk

                                           olaj, ez lehet valamilyen fűszeres olaj vagy bármilyen

                                           egy babérlevél és egy csipet kakukkfű

                                            mellé ízlés szerint többféle mártogatós szósz, vagy mustár, uborka, ecetes gyöngyhagyma, tartár, majonéz stb

                                            legalább három féle

 Elkészítés: töltsük meg olajjal egy harmad részig esetleg félig a fondü lábast, tegyük bele a fűszereket és melegítsük de ne égessük, (kb 180 fokig), a tűzhelyen, ezután vegyük ki belőle a babérlevelet és a kakukkfüvet. Ezután tegyük a lábast az asztal közepén levő fondükészlet égős részére, gyújtsunk alá, hogy forrón tartsuk az olajat. Ezután mindenki a saját fondüvillájára tűzi a marhahúsfalatokat és sütögeti tetszés szerint. Miután kész a falatka, a különböző mártogatósokkal, apró hozzávalókkal lehet eszegetni és ezalatt már egy másik falatkát bele lehet tenni sülni az olajba.Zöldsalátával és héjában sült krumplival tálalhatjuk.

 Ez a fogás nagyon jól illik egy könnyű rozé borhoz.

 

  És most egy gyors desszert:  Flamusse aux Pommes

Hozzávalók 6 főre: 3 tojás, 3 szép alma

                                 60g liszt,70 g cukor

                                 1 csipet só, 3dl tej

                                 25g vaj

Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 180 fokosra. A tojásokat verjük fel 50g cukorral, tegyük hozzás a sót és a lisztet valamint a tejet. Keverjük simára, mit egy palacsinta tésztát.Hámozzuk meg az almákat és vágjuk szeletekre. Aztán a vajon kicsit pirítsuk meg az almaszeleteket.Rakjuk le az almákat egy kerek sütőformába, öntsük rá a keveréket és süssük 45 percet.Miután kivettük a sütőből, a maradék cukorral szórjuk meg a tetejét.A Flamusse-t ehetjük langyosan vagy hidegen is.Mivel Burgundiában nem készül desszertbor, félédes pezsgőt igyunk hozzá.

Jó étvágyat!

 

                     Galette des rois á la frangipan

Hozzávalók: 8 személyre

800 gr. leveles tészta + egy tojás a tészta megkenéséhez

A mandulakrémes töltelékhez:4 tojás sárgája, 200 gr porcukor, 200 gr őrölt mandula,80 gr puha vaj(esetleg margarin), egy evőkanál rum vagy rumaroma

Elkészítése: először a krémet készítjük el. a tojások sárgáját habosra keverjük a porcukorral, majd hozzáadjuk a puha vajat, az őrölt mandulát és addig keverjük míg homogén krémet kapunk, aztán tegyük bele a rumot.Közben melegítsük elő a sütőt 21100 fokra.

A leveles tésztához használhatunk mirelittet, amit szobahőmérsékleten már felengedtünk. Vegyük ketté, az egyik felét nyújtsuk ki kb 24 cm-es kör formára.Tegyük ezt egy kikent sütőformába.Kenjük meg a csipet sóval felvert tojással.Kenjük meg a mandulakrémmel úgy, hogy a szélein hagyjunk kb egy cm-t üresen.Dugjunk bele valahova egy kis figurát, majd nyújtsuk ki a tészta másik felét kb 26 cm-es kör formára. Helyezzük rá a krémes rétegre, körben nyomkodjuk le az ujjunkkal, hogy a két réteg tészta összeragadjon.Kenjük meg a tetejét a maradék felvert tojással, a kés vagy villa fokával díszítésképpen húzhatunk bele vonalakat.

Süssük 10 percig az előmelegített sütőben 210 fokon, majd vegyük le a hőfokot 200 fokra és még 20 percig süssük, illetve addig, amíg szépen meg nem pirul, meg nem emelkedik.

A legjobb langyosan fogyasztani,szeleteljük fel, takarjuk le és úgy tegyük az asztalra.Lehet vele kicsit játszani. Mielőtt szétosztjuk, a társaság legfiatalabb tagja forduljon el és úgy mondja meg, hogy ki kapja a következő szeletet. Így tényleg véletlenszerű lesz, hogy ki lesz a szerencsés és a nap királya vagy királynője. Régen a legkisebbet az asztal alá küldték, hogy onnan mondja meg kié legyen a következő szelet.Jó étvágyat, jó játékot!

 

 

 

 

 

Zúza saláta

Ahogy igértem, most megosztok néhány receptet, amelyben megmutatom, hogy a belsőségeket hogyan fogyasztják a franciák.Esetleg kedvet kap valaki, hogy elkészítse és megkóstolja. A csirke vagy kacsa zúza salátát fogyasztják előételnek, de főétel is lehet. Magyaroszágon én még nem láttam, de a franciáknál lehet kapni konzervben konfitált zúzát (azaz zsírban eltett), ami nagyon meggyorsítja ennek az ételnek az elkészítését. 
Hozzávalók 4 főre(fő fogásként csak 2 főnek elég):
30 dkg zúza, 30 dkg gomba,15 dkg bacon kocka,1 fej hagyma, só, bors, balzsamecet, salátamix(tetszés szerint lehet csak jégsaláta, vagy bármilyen saláta keverék, amit szeretünk)egy egy kevés dióbél durvára vágva, kenyér kockára darabolva pirítani(készen kapható kruton is jó), valamilyen ecet(ha van, nagyon finom a málnaecet, de jó más is), egy kevés vaj,  oliva vagy egyéb étolaj.
Elkészítés:-Egy serpenyóben a nagyon kevés vajon pirítsuk meg a kenyér kockákat, majd tegyük félre.
                 - A zúzát daraboljuk fel kisebb darabokra,közben  pirítsuk meg  a szalonnakockákat egy serpenyőben. A megpirult                                   szalonnát is tegyük félre. A zsírjában pároljuk, süssük  a zúzát. 
                 - Miközben a zúza puhul, mossuk meg a gombát, szeleteljük fel. A hagymát is tisztítsuk meg, vágjuk apróra. Egy                                    serpenyőben pirítsuk üvegesre a hagymát, majd adjuk hozzá a gombát és süssük, míg a leve e lnem fő Sózzuk,                                     borsozzuk ízlés szerint.
                  - Amikor a zúza már majdnem kész, egy evőkanál balzsamecetet adjunk hozzá a serpenyőbe ésszükség szerint sózzuk.
                  - Ezután vegyünk elő egy salátás tálat, tegyük bele a zöldsalátákat, adjuk hozzás a zúzát, az elkészített gombát, keverjük
                    össze, közben óvatosan locsoljuk meg az ecettel, végül a tetejére szórjuk a krutonokat és a dióbelet.Azonnal fogyasszuk!
  Jó étvágyat hozzá!

Moules frites

Ahogy írtam, az Atlanti óceánnál volt módunk kipróbálni a "gyalogos horgászatot" és szedtünk jó sok moules-t, azaz fekete kagylót. Persze csak a 4 cm-nél nagyobbakat vittük el. A súlyt nem tudtuk megmérni, de úgy gondolom, hogy nem sértettünk szabályt, nem volt 4 kg-nál több a "zsákmány." Elég sokat kellett fáradoznunk, de megérte, igen finomra sikeredett. Most megosztom veletek, hogyan is készítettem el. 

Hozzávalók:- fekete kagyló( azt mondják, hogy fejenként egy fél kg biztosan kell, de lehet több is, étvágytól függ.)

Fontos tudni, hogy ha a kagyló nyersen ki van nyílva, akkor azt dobjuk ki, mert az már nem jó. Azokat a kagylókat, amelyek pedig főve nincsenek kinyílva, azt is dobjuk ki!!!

                     egy kevés vaj,vöröshagyma, esetleg egy pár  gerezd fokhagyma, petrezyelyem, babérlevél és száraz fehér bor

Elkészítés: A kagylókat alaposan mossuk meg, kaparjuk le róla a héjra rakódott dolgokat. Egy nagy fazékban vagy lábasban                                 olvasszuk fel a vajat és pároljunk meg benne sok, apróra vágott vöröshagymát, fokhagymát, apróra vágott                                         petrezselyemzöldet. Tegyünk bele egy pár babérlevelet is. Adjuk hozzá a kagylókat majd öntsük fel kb fél liter száraz                         fehér borral és sűrűn megrázogatva, kavarva, közben lefedve, főzzük  10-15 percet  míg a kagylók kinyílnak.

                   Sózni nem kell. Ne feledjétek, amelyik nem nyílik ki, azt ki kell dobni! Süssünk hozzá krumplit és adjunk mellé még                            csípős mustárt is, ha szeretjük!

 

Gâteaux nantais

Találtam egy könnyen elkészíthető süteményt, mely Nantes-hoz köthető. Olyan egyszerű, hogy bárki nekiláthat és egy fél óra alatt kész is.  

Hozzávalók: 150 g porcukor

                       125 g puha vaj,90 g mandula liszt

                        egy nagy csipet só,40 g liszt

                        3 tojás,2 cl rum

   tetejére :75g porcukor,1 evőkanál rum

Elkészítés:Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.Egy tálban keverjük  fehéredésig  a vajat és a porcukrot,adjuk hozzá a mandula lisztet és keverjük meg újra.Egyenként keverjük bele a tojásokat majd a liszttel és a rummal fejezzük be a hozzávalók összekeverését. Ezt a keveréket öntsük egy kivajazott, kilisztezett kerek sütőformába, Süssük 20-25 percig. Sütés után hagyjuk kihűlni a sütit, közben készítsük el a mázat. Egy kis tálban keverjük össze a porcukrot és a rumot. Ha esetleg folyékonylenne nagyon, akkor adjunk még hozzá cukrot.Ezzel kenjük meg a kihúlt tészta tetejét és hagyjuk megszáradni.

                                                                

  

Specialitások a Loire völgyéből

Azt mondják, hogy a régió gasztronómiája az egyik legjobbnak értékelt Franciaországban. A francia királyok gyakran időztek a Loire menti kastélyokban egész udvartartásukkal és bizony nagyon szerettek enni, nagyra értékelték a helyi specialitásokat.

Az egyik legnevezetesebb francia dessert is erről a vidékről való, ez pedig a tarte Tatin., azaz a Tatin torta.

Létrejöttéhez fűződik egy érdekes történet. A Tatin nővéreknek vendéglőjük volt Lamotte- Beuvron -ban a XIX. században.(Állítólag még most is van Hotel -Restaurant Tatin ebben a városban). A vendéglőbe sokan jártak, főképpen vadászok.Történt egyszer, hogy egy vasárnap a vadászszezon nyitányakor, az egyik Tatin nővér, nevezetesen Stéphanie, a vadászok ebédjéhez almatortát akart készíteni. Csakhogy figyelmetlenségből elfelejtett tésztát tenni a sütőformába, csak az almát rakta bele és azt tette a sütőbe. Nem sokkal később észrevette a hibát, de már csak azt tudta tenni, hogy az alma tetejére helyezte a kinyújtott tésztát és így sütötte készre. Majd a végén, amikor megsült a tészta, egyszerűen ráborította egy tálra a süteményt és a tészta így az aljára került, felüre pedig a finom, karamellizálódott alma. Állítólag a vadászoknak nagyon ízlett a "fordított"almatorta és ettől kezdve már szándékosan készült így és kapta a nevét a nővérekről. Azt is olvastam valahol, hogy igazából ez a süti sokkal régebben is létezett, csak a Tatin nővérek tették híressé. Hát nem tudom, hogy melyik változat az igazi, de ha már legenda, akkor az első nekem jobban tetszik. Megosztom veletek a receptet, mert szerintem nagyon finom ez a desszert. 
Hozzávalók 8 főre:8-10 alma , legjobb a Golden
                                150 gr. vaj, 150-200 gr porcukor,fahéj, de ha valaki nem szereti, el is lehet hagyni, 20-25 dkg pitetészta (lehet mirelit kész tészta) Ha magunk készítjük, akkor a tésztához szükséges:20 dkg liszt,10 dkg vaj v. margarin,25 gr. cukor, egy tojás, egy csipet só.
Elkészítés: Használjunk olyan kerek sütőformát, amit a tűzhelyre is tehetünk, de a sütőbe is berakhatjuk. Legyen elég magas pereme, de ne legyen műanyag nyele vagy olyasmi, ami nem bírja a sütőt. 
Ebbe a formába tegyük bele a vajat és a porcukrot. Kevergetve karamellizáljuk meg a cukrot, de ne égessük meg, mert keserű lesz. Húzzuk félre a tűzről. Hámozzuk meg az almákat, negyedekre vágjuk és magházukat is vágjuk ki.Ezután az almanegyedeket rendezzük el szép sorban, körbe-körbe a karamellizált cukor tetejére, jó szorosan. Hogy biztosan jól megsüljön az alma , mire majd a tészta is, ebben a fázisban borítsuk le alufóliával a karamellen levő almákat és süssük elő a tűzhelyen, 8-10 percig élénk tűzön.
Közben nyűjtsuk ki a tésztát 3-4 mm vastagságúra, egy kicsit nagyobb átmérőjű lapra, mint a sütőforma. Ezután a kinyútott tésztalapot helyezzük rá az elősütött almákra,jől nyomkodjuk le a széleit és 180-200 fokon süssük készre. Amikor a tészta már majnem kész, a karamell elkezd oldalt felfelé jönni, akkor vegyük ki a sütőből a tésztát. Még melegen tegyünk rá egy nagyobb sütőformát, vagy tálat, vagy tálcát és borítsuk rá a tortát. Ne várjunk vele, mert ha a karamell kihűl, már késő lesz, nem jön ki a formából!
Langyosan kell enni. Sok helyen valamilyen krémmel vagy tejszínhabbal esetleg fagyival tálalják, de akkor az már nem a Tatin torta.
 
 

Le briffaut

Poitiers és vele a Futuroscope is Poitou-Charentes régióban található. Ezúttal egy nagyon egyszerű receptet osztok meg olvasóimmal ebből a régióból, ez a briffaut(brifo). Poitou- Charentes régióban a palacsinta,  a palacsintázók hagyományosan fontosak. A recept  nagyon egyszerű, rusztikus, nem a hagyományos palacsinta, de van köze hozzá.

Hozzávalók:palacsintatészta, kenyér és tej.

Elkészítés:szeljünk a kenyérből szeleteket, majd enyhén nedvesítsük be a tejjel a szeleteket. Ezután mártsuk bele a palacsintatészába majd süssük egy serpenyőben úgy, mint a palacsintát.Sütés után megszórhatjuk porcukorral, fahéjjas porcukorral, de kenhetjük lekvárral stb, ahogy tetszik.

Különösen jól jön ez az étel, ha pl. palacsintasütés közben kiderül, hogy keveset kevertünk a tésztából, esetleg váratlanul betoppan valaki és kell egy jó és gyors uzsonna, ami laktató, de nem drága.

 

Le gratin Camarguais ( Camargue-i csőbensült)

A franciaországi utunk során Camargue-ba is ellátogattunk. Majd írok róla, de most egy ottani receptet szeretnék megosztani.Ezen a vidéken három féle dologból készülnek helyi specialitások: a bikák húsából, a rizsből és egy kagylóféléből. Camargue Franciaország egyetlen olyan vidéke, ahol rizst termelnek, tehát mi sem természetesebb, hogy sokféle ételhez használják. Miután nálunk nehezen lehetne hozzájutni a camargue-i bikák húsához és a kagylóhoz is, ezért én is egy rizses specialitást választottam. Ez egy komplett fogás, tehát mondhatni egytálétel, hiszen van benne zöldség, van benne hús és a rizs.Ráadásul most éppen szezonja is van a cukkininek, tehát mostanában nem is kerül sokba ennek az ételnek az elkészítése.

Hozzávalók 6-8 személyre: 110 gr rizs, 1 nagy vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, kb. fél kg darált marhahús,40 dkg összedarabolt paradicsom,2 evőkanál sűrített paradicsom,5 cukkini(zsengék, nem túl nagyok),kb 1,3 liter húsleves tyúkhúsleves kockából,3 kávéskanál oliva v. más olaj,30 gr parmezán sajt,30 gr reszelt sajt( amilyet szeretünk, mert a recept compté sajtot ír.), só, bors és provence-i fűszerkeverék

Elkészítés:Melegítsük elő a sütőt 200 fokra, a meghámozott hagymát szeljük vékonyra, a fokhagymát reszeljük, vagy nyomjuk át présen.

Egy serpenyőben hevítsük az olajat, pároljuk meg benne a hagymákat, majd tegyük hozzá a rizst és 5 percig kevergetve kicsit pirítsuk.Ezután egy tepsiben vagy sütőtálban terítsük el a hagymás rizsréteget.Ezután a serpenyőben egy kis olajon a darálthúst süssük 3 percig, majd adjuk hozzá a darabolt paradicsomot és a paradicsompürét. Sózzuk, borsozzuk és fűszerezzük a provence-i fűszerkeverékkel.

Vágjuk vékony karikára a cukkiniket, hámozás nélkül.A szárnyas húslevest forraljuk és két percre tegyük bele a cukkini karikákat.(Az újraforrástól számítva).Csöpögtessük le és tegyük félre a húslevest is.

Ezután a sütőtálban levő rizsrétegre tegyük rá a fele húst, majd a fele cukkinit rétegezzük rá.Ezután egy új réteg hús és egy új réteg cukkini kerül a többi tetejére.A cukkini legyen felül. Egy merőkanállal merjük rá a húslevest, míg kb a feléig ér a sütő edénynek.Tegyük rá a reszelt sajtot és szórjuk meg a parmezánnal. 

Végül tegyük 40 percre a forró, 200 fokos sütőbe.

 

Lássunk egy rocquefort sajtos receptet!

Gratin soufflé au Rocquefort ( rocquefortos csőben sült felfújt)

Hozzávalók 6 személyre: 15 dkg rocquefort société sajt ( ezt a fajtát lehet kapni nálunk is)

                                             20 darab kicsi krumpli, 6 vékony szelet szalonna

                                             3dl tej, 30 dkg liszt, 1 egész tojás + egy fehérje                                                                                               

                                              6 dkg vaj, só, bors+ személyenként egy kis tűzálló edény , cserép, jénai vagy egyéb egy személyes tálka

Elkészítés:

 

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.Főzzük meg a burgonyákat héjában, sós vízben. Egy lábasban olvasszunk fel 4 dkg vajat, adjuk hozzá a liszet folyamatosan kevergetve. Aztán öntsük hozzá a tejet,  de szünet nélkül keverjük habverővel mindaddig, amig fel nem forr a keverék.Hagyjuk két percet még főni lassú tűzön , miközben még kevergetjük. Ekkor adjuk hozzá a rocquefort sajtot. Vegyük le  a tűzről, keverjünk el benne egy tojás sárgáját, a fehérjét tegyük félre. Vajjal kenjük ki az edénykéket, Hámozzuk meg a megfőtt krumplit, szeleteljük karikára. Tegyük a szelet szalonnát a kis tálkába, tegyük rá a krumplikarikákat. Verjük fel a tojások fehérjét habbá,majd keverjük bele a sajtos mártásba,amit öntsünk rá a burgonya tetejére. 15 percre tegyük a tálkákat a sütőbe. Jó étvágyat!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specialitások Annecy környékéről 2.

Most Savoie nevezetes ételeinek receptjeit osztom meg az olvasókkal. Érdemes valamelyiket kipróbálni és megkóstolni, megkóstoltatni másokkal is. Kezdem az egyszerű ételekkel.

Matafan savoyard:

Hozzávalók 4 személyre: 4 tojás, 45 gr vaj,egy kevés reszelt szerecsendió,csipet só, bors,25 dkg liszt,10 dkg reszelt sajt, vaj vagy olaj a sütéshez valamint kb. 4 dl tej.

Elkészítés:először elkészítjük a palacsinta tésztát, tehát a tojásokat, a vajat, a sót, borsot, reszelt szerecsendiót és a tejet jól kikeverjük,hogy csomómentes legyen. Olajos vagy vajas serpenyőben süssünk palacsintákat, ne túl vékonyakat és csak annyira süssük meg, hogy ne legyen már a tészta folyós.Amikor az egyik oldala már megsült, fordítsuk meg, szórjunk rá reszelt sajtot és hagyjuk rajta elolvadni. Végül 5 percre tegyük még be forró sütőbe és ott fejezzük be a sütést.

Tálalhatjuk salátával, felvágottak mellé és fehér száraz bor illik hozzá.

Clafoutis aux cerises

Most kezdődött a cseresznye és a meggy szezonja, ezért megosztok veletek egy klasszikus francia receptet: cseresznyés vagy meggyes klafuti

A klafuti hagyományosan cseresznyével vagy meggyel készül, de elkészíthető más gyümölccsel is, sőt még léteznek sós, paradicsomos, sajtos változatok is.

Hozzávalók 8 személyre: 70 dkg jó érett cseresznye v. meggy

                                            3 nagy tojás, 10 dkg liszt,10 dkg porcukor             

                                             2,5 dl tej, 6 dkg vaj, egy csipet só,egy kiskanál vanília kivonat vagy  egy csomag vaníliás cukor

Elkészítés: Mossuk meg és magozzuk ki a gyümölcsöket! Mellesleg azt mondják, hogy az az eredeti, ha magostól használjuk a gyümölcsöt és talán jobb az íze is, de én jobban szeretem mag nélkül enni a sütit.Jól szárítsuk le a gyümölcsöket.Melegítsük elő a sütőt 180-200 fokra.A vajat olvasszuk meg és kenjük ki a formát.(nem kell mind a kikenéshez, a tésztába is kell).

A tojásokat verjük fel úgy, mintha rántottát csinálnánk,tegyük bele a csipet sót és a cukrot.Ezután jól keverjük ki habverővel vagy robotgéppel. Tegyük hozzá a vaníliát, az olvasztott vajat és a lisztet majd a tejet is adjuk hozzá folyamatos keverés közben.A  jól kikent formába tegyük bele a gyümölcsréteget majd öntsük rá a keveréket.Azt mondják még finomabb, ha a formát nem csak kikenjük vajjal, hanem szórunk bele még cukrot is.A tetejére tegyünk vajdarabkákat és süssük kb. 45 percig. fogyasztás előtt megszórhatjuk még vaníliás porcukorral is. Ehetjük langyosan, de hidegen is. Ez egy gyorsan elkészíthető süti.Jó étvágyat hozzá!

 

 

 

Fougasse aux olives

 Hozzávalók 4 személyre: 25  dkg liszt,

2 evőkanál olivaolaj

 egy ki tálka kimagozott fekete olivabogyó, egy fél tasak élesztő,

egy kávéskanál só és másfél deci víz                                                                                            

Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. Tegyük a lisztet egy tálba, adjuk hozzá a sót, az élesztőt, a kimagozott és apró darabokra vágott olivabogyót és az olivaoljat.Apránként adjuk hozzá a vizet és gyúrjuk símára. Sütőpapírral béleljük ki a tepsit, formázzunk kis, lapos , ovális "kenyérkéket". Ne legyen nagyon vastag, de túl vékony sem. Tegyünk rajtuk keresztben egy vágást és hagyjuk kicsit szétnyilni a kenyérkéket.Mielőtt sütőbe tennénk kenjük be a tetejüket olivaolajjal és süssük pirosra.(kb 25 perc.) Langyosan már kóstolhatjuk is.

Igyunk hozzá testes vörösbort, persze csak óvatosan.

 Most is aktuális lesz hamarosan :Húsvétkor

Ahogy nálunk Magyarországon, Franciaországban is vannak húsvéti ételek. Náluk is a tojás,a sonka, a bárány és a nyúl a "főszereplő" az asztalon. Most olyan ételek receptjeit osztom meg veletek, amelyeket mi is könnyen elkészíthetünk. Kérdezhetitek, hogy miért együnk húsvétkor "franciául"? Nem is gondolom én, hogy a mi hagyományos ételeinket cseréljük ki franciára, de ha már meguntuk a sonkát, tojást á la hongroise, vagy maradt belőlük és éppen azon gondolkodunk, hogy mit kezdjünk a maradékkal, hát ezeket is ki lehet próbálni.

PÂTÉ DE PÂQUES

 Azaz húsvéti pástétom. Erre az ételre mondják, hogy amilyen szép, épp olyan jó is. Régebben előételnek adták húsvétkor, de manapság túl nehéz ételnek találják és ezért inkább főételként fogyasztják valamilyen salátával.

Hozzávalók 4 személyre:

80 dkg darált sertéshús( lehet vegyesen sertés és marha is, esetleg baromfi)Csinálták bekevert

 kolbászhúsből is régebben.

2-3  vastag szelet  füstölt sonka (lehet maradék, amit felkockázunk), ha valaki nem eheti a füstölt dolgokat, bármilyen sonka jó

3 mogyoróhagyma (lilahagyma)

2 gerezd fokhagyma

5-6 tojás(a forma hosszától függően)

petrezselyem, só, bors és ízlés szerint még rakhatunk egyéb fűszereket is,pl: rozmaring , kakukkfű stb, de semmiből ne túl sokat

1 kispohár konyak( ez el is maradhat)

Egy kevés olaj vagy vaj

kész leveles tészta, vagy gyúrhatunk  tésztát 40 dkg liszt,20 dkg margarin, 1 tojás, 1 dl tej , egy csipet só felhasználásával

zselatin, egy kevés vaj v. margarin a forma kikenéséhez

Elkészítés:

Kockázzuk fel a sonkát, daraboljuk apróra a petrezselymet, a hagymákat. Egy kevés olajon pároljuk meg a hagymákat és a petrezselymet.Adjuk hozzá a darált húshoz majd keverjük bele a sonkakockákat is. Öntsük hozzá a kispohár konyakot is( ha van),tegyük bele a fűszereket, sót, borsot és egy tojással keverjük alaposan össze, jusson a zöld petrezselyemből és a füstölt sonkából is mindenhova.Kóstoljuk, ízesítsük, ha még kell. Közben főzzök meg a tojásokat keményre és szedjük le a héját is. Miután jól összekevertük a "tölteléket" nyújtsuk ki a tésztát és kb 2/3 részével béleljük ki a kissé kivajazott pástétom formát,( ha nincs olyanunk , az őzgerincforma is jó) szabjuk jól bele ,a lelógó darabokat ollóval is körbenyírhatjuk.Közben melegítsük elő a sütőt 200 fokra.Tegyük a töltelék felét a formába, beborítva a tojásokat, majd fektessük a közepére a kemény tojásokat hosszában, kb, mint a stefánia vagdaltnál.Ezután tegyük rá a töltelék másik felét. Símítsuk el és a tészta maradékával fedjük le, a széleit jól nyomkodjuk össze.Egy tojás sárgájával kenjük le a tésztát, majd a közepére késsel vágjunk egy kis lyukat és alufóliából alakítsunk kis "kéményt". Tegyük az előmelegített sütőbe, lassan csökkentve a hőmérsékletet, ha nagyon gyorsan pirulna a teteje. Lefedhetjük alufóliával is. Süssük kb 1 h 15 percig. Ezután hagyjuk kihűlni a patét, készítsük el a zselét a zselatinból és a kis alufólia kéményen öntsük be a lyukon, míg megtelik. Ezután tegyük hidegre a pástétomot, legjobb, ha csak másnap szeleteljük. Ez a "kéményesdi"el is maradhat, akkor nem lesz aszpik a tészta és a pástétom között, de úgy is mutatós, finom és gusztusos. A maradék sonka és keménytojás jól felhasználható.Ha kész leveles tésztát használunk, akkor elég gyorsan össze is állítható, a legtöbb időt a sütés veszi igénybe.

 

Tourte de Pâques

Ez egy változata a húsvéti pástétomnak.A tourte azt jelenti, hogy töltött lepény.

Hozzávalók a tésztához: 8 személyre

40 dkg liszt, 20 dkg puha vaj v. margarin, 2 tojás sárgája, egy csipet só, 3/4 pohár víz.

A töltelékhez: fejenként egy tojás, 60 dkg csiperke gomba , 3 szelet sonka, 3 mogyoróhagyma(szerintem jó a mi vöröshagymánk is)

2 dl tejföl, só, bors, egy kevés vaj

Elkészítés: 

Gyúrjuk meg a tésztát, azaz tegyük a lisztet, a sót és a vajat egy tálba, morzsoljuk el , majd tegyük hozzá a tojások sárgáját és gyúrjuk össze a vízzel is mindaddig, míg homogén tésztát kapunk. Formáljuk kis bucivá és hagyjuk pihenni. Főzzük meg a tojásokat keményre, szedjük le a héját és hosszában vágjuk ketté.Tegyük félre.A hagymákat daraboljuk apróra, kevés vajon v.olajon dinszteljük meg, tegyük hozzá a kockára vágott sonkát , adjuk hozzá a feldarabolt gombákat is. Sózzuk, borsozzuk és addig pároljuk, míg a levét el nem főtte.Ezután adjuk hozzá a tejfölt és éppen csak "rottyantsuk"össze, majd vegyük le a tűzről.Hagyjuk kihűlni. 

A tésztából nyújtsunk két körlapot, az egyik legyen egy kicsit nagyobb, mint a másik.Egy kerek tortaformát kenjünk ki, az aljára tegyük a nagyobb tésztalapot.Kicsit szurkáljuk meg villával és aztán tegyük rá a sonkás, gombás keveréket.Ezután a félbevágott kemény tojásokat virágalakban rakjuk rá körbe-körbe, a vágott felével lefelé fordítva. Ezután tegyük rá a másik tésztalapot, a széleit kenjük be vízzel és jól tapasszuk össze az alsó lap szélével. A közepén csináljunk kis lyukat a késsel, hogy a gőz a sülés közben távozhasson.Maradék tésztadarabokkal lehet díszíteni, különböző formákkal. Kenjük be tojássárgával a tészta tetejét. Süssük 200 fokon 40 percig, de ügyeljünk rá, hogy ne piruljon meg túl hamar a teteje. Ha úgy látjuk, tegyünk rá alufóliát, ha túl gyorsan pirulna.

A megunt sonka, tojás itt is, de  egy kicsit másképpen. Ha az ember nagyon ráérne és lenne kicsi tortaformája, akkor meg lehet ezt csinálni egyenként, személyenként külön, külön is. Egyébként pedig szeleteljük úgy, mint a tortát.Ehhez is jó valamilyen saláta.

Specialitások Annecy környékéről 1.

A cuisine savoyarde( Savoie konyhája)híres a a sajtokról,ilyenek  pl.:a reblochon,a tome,a beaufort és a raclette sajt és az ezekből készült specialitásokról, mint pl. a fondue savoyarde, a tartiflette, a matafan. Nevezetes a szavolyai keksz és a ginépi( zsinépi) nevű likőr.

A ginépi egy növényi alapú likőr.A régióban több, aromás alpesi növényt gyűjtenek be általában augusztusban és alkoholban áztatják.Ezek a növények csak a hegyekben nőnek.Az áztatás, majd lepárlás folyamán átadják  aromájukat, hatóanyagukat az italnak.Használják a likőrt sütemények, gyümölcssaláták, lekvárok ízesítésére és készülhet vele számtalan koktél is,

pl: az assommoir( patkányfogó): ginépi, ouzo, víz, cukor

 vagy a Dynamite Corse(korzikai dinamit):ginépi, vodka, gránátalma szörp,limonádé.

A ginépi likőrt magát, étkezés után isszák, mint digestif, azaz  mint emésztést segítő italt. Legközelebb néhány ételreceptet is megosztok veletek.

 

ESZEM-ISZOM 

Rousquilles de Perpignan

Íme egy édesség Perpignan-ból. Nem lehet úgy eljönni ebből a városból anélkül, hogy ezt meg ne kóstolnánk.Hozzávalók: fél kg liszt,

                                                                             7 tojás, egy tasak szárított élesztő

                                                                             5 dkg cukrozott , szárított gyümölcs

                                                                             2 evőkanál méz

                                                                             1 nagy csipet só

                                                                              1 pohár tej

                                                                             10 dkg cukor a cukormázhoz

                                                                             75 gr. vaj tehetünk bele még ánizst is esetleg, ha szeretjük az ízét.

Elkészítés: a lisztet tegyük tálba, a közepén csináljunk egy mélyedést. Üssünk ide a mélyedésbe öt egész tojást és két sárgáját. A  két fehérjét tegyük félre. Adjunk még hozzá 50 gr. vajat kicsire darabolva.Közben a langyos tejben oldjuk fel az élesztőt és ezt is adjuk hozzá, majd a cukrozott , nagyon apróra vágott gyümölcsöket és a mézet. Gyúrjuk gyorsan össze a tésztát, majd langyos helyen hagyjuk két órát pihenni.Ezután nyújtsuk ki egy cm vastagra, szaggassunk belőle  6-8 cm-s köröket , a közepüket is szúrjuk ki (2-3 cm), hogy karikákat kapjunk.Tegyük ezeket kikent , kilisztezett sütőlapra, tepsibe,Előmelegített sütőbe tegyük. Először 10 percig 250 fokon, majd 180 fokra csökkentve a hőmérsékletet,süssük még 15 percet.A két félretett tojásfehérjéből és a cukorból csináljunk cukormázat(úgy, mint a karácsonyi mézes sütihez),kenjük rá a még langyos karikákra és hagyjuk száradni őket. Cukormáz nélkül is finom.

A katalánok aperitívnek eszik egy kis muskotályos borral, esetleg reggelire vagy uzsonnára tea mellé.Persze a gyorsabb, egyszerűbb elkészítés végett gyakran már nem csinálnak lyukat sem a közepére, sőt a cukormázat is ízesítik és megfestik néha.