Franciaországban ezrével találhatunk tavakat, kisebbeket, naggyobbakat, mesterségeseket és természeteseket egyaránt. Létezik egy lista, Frarnciaország tíz legszebb taváról.Az első helyen az Annecy tó áll, melyet nem csak Franciaország, hanem Európa legszebb tavának tartanak. Azt mondják, a legtisztább is. Már én is írtam róla, mert kétszer is jártam a partján és a kedvenc helyeim egyike. A lista harmadik helyén a lac Léman áll, amit mi Genfi tóként szoktunk emlegetni. Ennek egy része francia, a másik része Svájc területén található. Ma a hatodik helyezett tóról, a lac de Serre-Ponçon-ról írok. Ez egy mesterséges tó, melyet a Durance folyó felduzzasztásával hoztak létre, Európa legnagyobb duzzasztójának megépítésével.Azt mondják a Durance árvizei miatt merült fel a duzzasztó ötlete. Mindig eszembe jut ez a tó, amikor itthon a vízerőművekről, vízlépcsőkről, duzzasztógátakról folyik a politikai vita. Nagyon hosszú idő telt el az ötlettől, a megvalósításig, de a mű 1961-ben elkészült. Állítólag De Gaulle tábornoknak, Franciország akkori köztársasági elnökének kellett volna átadni, de erre soha nem került sor, az algériai események miatt. (Algéria akkor francia gyarmat volt és a függetlenségéért harcolt). Az építés hatalmas munka volt, eltűnt több település,( bár ezekből akadt, amely újjá épült egy kicsivel odébb) embereket telepítettek máshova, de elárasztottak erdőket, termőterületeket stb.Érdekes a kis Saint- Michel kápolna sorsa.Ezt a kis kápolnát a XII. században építették egy kis dombocskára. Tervbe vették, hogy a duzzasztás miatt ezt is elbontják, de végül megmenekült, mert a dombocska magassága egy kicsivel több, mint a víz szintje. Olyan, mintha belepottyantották volna a tóba ezt a mindössze nagyjából 10-12 m2 területű szigetecskét a kápolnával.Valahol azt olvastam, hogy ez a hely a legtöbbet fényképezett illetve legtöbbször lefestett hely a tó környékén.Persze a kápolnát nem használják, a körülötte levő temetőt sem.A tó vízkészlete1,2 milliárd km3, ami hatalmas mennyiség.
Mi Embrunban töltöttünk egy hetet ami egy nagyon helyes kisváros az Alpokban.Ez a kb 7000 lakosú település a tótól 2 km-re terül el, a Durance partján. A város kialakított egy olyan vízfelületet a tó egy részének leválasztásával, amelynek állandó a vízszintje, a víz kb 24-25 fokos nyáron és a füves strandon mindenki kedvére töltheti az időt. Ráadásul a városközpontból ingyenes buszjáratokkal lehet eljutnia plage-ra. Mellesleg a piacra is jár ingyenes buszjárat Embrun-ban.A környezetvédelemre, illetve a parkolási nehézségek leküzdésére kiváló megoldás, az biztos.Mi sem használtuk az autót, örültünk az ingyenes lehetőségnek.Nem is kellett parkolóhely keresés címén körözni a kocsival, mint más turisztikailag érdekes helyeken.Találkoztam többször is Franciaországban hasonló megoldásokkal. Például Cassis-ban a Földközi tenger parti kis városban a város szélén kialakított parkolóból negyed óránként kis buszokkal lehet a városközpontba bejutni. A szűk utcákon úgy sem lehetne parkolni.Ugyanez a helyzet Biot-ban, ahol az óváros szintén szűk utcás, középkori. Itt is az óvároson kívüli parkolókból kisbuszok juttatják el a lakosokat, turistákat a központba, ingyen.Ja és a parkolók is ingyenesek ezeken a helyeken.
A városkában a bérelt lakásunk a kórház mellett, rögtön a templom tövében volt az emeleten. Egy régen zárdának használt épületben lakásokat alakítottak ki. Az ebédlőt, a kandallóval és a hosszú ebédlőasztallal, mi lovagteremnek emlegettük. A padló rettenetesen recsegett, de azt mondtuk, ezt a patinája a dolognak.Körbejártuk a tavat,a szépséges tájat bámulva. Nagyon impozáns látvány a duzzasztógát is. Az idő remek volt, nem véletlenül nevezik Embrun-t az Alpok Nizzájának.Számtalan szép emlékkel lettünk gazdagabbak. A tó és környéke gyönyörű és mindamellett, hogy nyilván rengeteg áramot is temel a vízerőmű és rengeteg vizet is tárol a tó, a turistáknak is sok élményt kínál a környék.