Le Jour de la Chandeleur![](https://6d55dd24b4.cbaul-cdnwnd.com/74f016300e6c4f5aa46bf92ba53645ce/200004431-9e0389efd2/imageschandelleur.jpg)
Február 2. Franciaországban a Chandelleur napja, magyarul Gyertyaszentelő Boldogasszony napja. A chandelle gyertyát, a chandelier gyertyatartót, kandellábert jelent.Valamikor a fényhez, a termékenységhez, a megtisztuláshoz kötődött ez a nap.
A rómaiak idejében, február közepén a termékenység istenének tiszteletére tartották azt az ünnepet.A kelták, elijeszteni akarták a hideget és a sötétséget, a megtisztulás, főképpen a víz megtisztulásának napjaként tartották számon február elsejét.Később tovább bonyolódott az ünnepi rítusok sora.
Mózes törvénye szerint , a héber szokások úgy diktálták, hogy az újszülötteket 40 nappal a születésük után be kellett mutatni a templomban. Mária is így tett, Jézust bemutatta a templom urának, születése után 40 nappal, ahol galambot áldoztak és megjövendölték tragikus sorsát és hogy ő lesz a régen várt messiás.
A római uralom végén a katolikus egyház igyekezett a pogány szokásokat újakra cserélni, így lett a Chandeleur is vallási ünnep, karácsony után 40 napra.Ez emlékeztet a héber rítusra, az újszülöttek bemutatására. Keleten munkaszüneti nap volt, nyugaton fáklyás körmenetekkel a fényt ünnepelték és hogy még nagyobb legyen a zavar, 1372-ben Avignonban elrendelték, hogy ez a Szűz megtisztulásának napja.
Végül, az ünnep neve mégis csak a gyertya szóvól ered. A templomokban a fáklyákat a megszentelt gyertyák váltották fel, amelyeket folyamatosan égve tartottak, hogy védelmezzenek a különböző csapásoktól, vihartól, bajoktól és hogy jó legyen a termés stb. A megszentelt templomi gyertyákból mindenki vihetett haza is, hogy otthon is védelmezzen mindentől. Ma a szentelt templomi gyertyák Jézusra, a hívők szerint a "a világ fényére" emlékeztetnek.
És hogy mi köze van minennek a palacsintához?
Erre is van többféle magyarázat. A palacsinta arany színű korongja a napkorongra emlékeztet, amely tavasz felé egyre többször tűnik fel az égen. Azt is mondják, hogy a pápa palacsintával táplálta a Rómába érkező zarándokokat.Minden esetre a lisztet az évnek ebben a szakában már bővebben használhatták a palacsintához, mert az új aratás már nem volt olyan messze..
Az első palacsintát a szekrény tetejére kellett feldobni, ott ahol soha nem fog megpenészedni, mert így a következő aratás terményei sem fognak, hitték.
Manapság inkább baráti, családi palacsintasütés jellemzi ezt az ünnepet. A palacsintákat úgy kell feldobva megfordítani, hogy az egyik kezünkben egy pénzérmét tartunk. Ha sikerül, akkor nem lesznek anyagi gondjaink az évben.Még jobb, ha mindezt gyertyák fényénél tesszük.(Mellesleg a gyertya égetésével a konyhaszag is mérséklődik)