A facebook-on valamelyik nap is kiposztolta valaki a következő angol mondatot: " If you can't say something nice, say it en French!"
Persze én ezzel, elfogult francia nyelv rajongóként mélységesen egyetértek. Erről, no meg a mostanában zajló Francophon (francia nyelvű)filmnapokról jutott eszembe, hogy általában az emberek, ha a a francia nyelvről van szó, csak azt mondogatják, hogy nehéz megtanulni, nehéz a kiejtése stb. Ez ugyan nem teljesen igaz, de ez a sztereotípia tartja magát.Nehéz ezzel megküzdeni a nyelv tanítása kapcsán is. Gondoltam, most megosztok veletek néhány érdekességet a francia nyelvről.
Tudtátok? Tudtátok, hogy :
-Angliában a XV. századig a francia volt a királyi udvar, az artisztokrácia, a vallás és az igazságszolgáltatás nyelve? Az angol csak az alacsonyabb rendűek nyelve volt?
-Nagy-Británia királyi címerén két francia mondat is olvasható?
-az angol nyelvvel kb. 20 000 közös szava van?
-a XVII. század végétől az európai népek közötti érintkezés legfőbb nyelve a francia volt?
-franciául társalogtak egymással az uralkodók, nemesek, kereskedők?
-franciául írta emlékiratait II. Rákóczi Ferenc, Marco Polo és Casanova is?
Manapság az angol nyelv átvette a vezető helyet, de azért még mai is világszerte kb. 900 millió ember beszéli valamilyen szinten a franciát. Számos nemzetközi szervezetnek egyik, vagy egyedüli hivatalos nyelve ma is. Pl: Európai Bíróság, Európai Unió és Parlament, (a bíróságon franciául zajlik az eljárás, a parlament hivatalos iratai franciául vagy angolul készülnek)Nemzetközi Emberi Jogi Bíróság, FIFA,FINA, Nemzetközi Olimpiai Bizottság, Interpol, NATO,Európai Műsorsugárzók Uniója stb.
Ezeken kívül a vívás, a posta, a vasút,a balett szakszavai is franciák. A nemzetközi vívóversenyeken franciául vezetik az asszókat.
A frankofónia kifejezés 1880 óta létezik,és az országok, emberek olyan csoportjára utalt, akik a francia nyelvet használják. A Francofónia Nemzetközi Szervezetét(OIF) 1970-ben alapították.Mottója: "Égalité, Complémentarité, solidarité".Jelenleg 57 tagállama van és 23 megfigyelő ország vesz részt a szervezet munkájában. A csatlakozás feltétele, hogy a francia kultúra és nyelv jelen legyen az ország életében. Ebből kifolyólag a tagországok egy részében anyanyelv, másutt hivatalos nyelv, vagy sok helyen tanított idegen nyelv . Vannak köztük országok, ahol kevesen beszélik a nyelvet, de a francia kultúra és történelem kapcsolódik az adott ország történelméhez. Nyilván a volt gyarmatok, a tengeren túli megyék és területek adják a többséget, de természetesen Svájc, Luxemburg, Belgium, Kanada is tagország.Michaëlle Jean nevű hölgy 2015 január 1-je óta a szervezet secrétaire générale-ja, azaz a legfelső vezetője. Az OIF Közép-Európával foglalkozó irodája Bukarestben található.Tudomásom szerint Magyarország megfigyelő státuszú a szervezetben.
Március 20-án lesz a Francofónia Nemzetközi Napja.
https://www.20mars.francophonie.org/Message-de-Michaelle-Jean-pour-la-Journee-internationale-de-lav itt meghallgathatjátok az főtitkár asszony üzenetét, melyet ebből az alkalomból mondott.